MAX5440EAG+ OverviewIt comes in a case with Tube. It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. The device is with 2 channels. This part includes Volume Control functions for your reference. The device can be applied in Consumer Audio. It is supplied votage within 2.7V~5.5V. This device operates temperature at the range of -40°C~85°C TA. Similar parts can be found by searching for the MAX5440 family. Please refer to the related specifications of the device : -90dB. There are 24 pins accessible on the chip. The device resistance should stay within the range of 40kOhm.
MAX5440EAG+ FeaturesWith 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
stay resistance at 40kOhm
MAX5440EAG+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5440EAG+ Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | 30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 40kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | MAX5440 |
| Function | Volume Control |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Pushbutton |
| Nominal Supply Current | 1.4μA |
| Output Power | 987.7mW |
| Optoelectronic Device Type | ROTARY POSITION ENCODER |
| Specifications | -90dB |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Capacitance Tolerance | 0.5pF |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5440 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Tolerance | 30 % |
| Temperature Coefficient | 35 PPM / C |
| Resistance | 40 kOhms |
| Capacitance | 2.7 pF |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Operating Supply Current | 1.4 uA |
| Taper | Log |
| Control Interface | Pushbutton |
| Product Length | 1.6 mm |
| Product Width | 1.6 x 0.81 x 0.9 mm |