BD3824FS-E2 OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Audio Signal Processor functions. It can be used in Consumer Audio. There is a supply of votage within 7V~9.5V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device. A chip has 32 terminations. You can find similar parts by searching for the BD3824 family. It is possible to sort parts based on their consumer IC type using VOLUME CONTROL CIRCUIT. It should not be possible to power this part with a voltage lower than 7V (Vsup). Voltage can be generated at 9V volts with this device. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 9.5V. In this case, Surface Mount mounts it. 30mA controls the supply current.
BD3824FS-E2 FeaturesWith 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: VOLUME CONTROL CIRCUIT
BD3824FS-E2 ApplicationsThere are a lot of ROHM Semiconductor
BD3824FS-E2 Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-SOP (0.213, 5.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 7V~9.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | BD3824 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 9.5V |
| Power Supplies | 9V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 7V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Consumer IC Type | VOLUME CONTROL CIRCUIT |
| Harmonic Distortion | 0.0015% |
| Channel Separation | 110 dB |
| Length | 13.6mm |
| Height Seated (Max) | 1.9mm |
| Width | 5.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |