MAX5478EUD+T Overview14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 14 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.25V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.A member of the family MAX5478 pentometer belongs to.Digital potentiometer has 14 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 15μA.
MAX5478EUD+T FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MAX5478EUD+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5478EUD+T Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 70 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX5478 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 15μA |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 325 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |