DS1267S-050 OverviewA package containing it contains 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.
DS1267S-050 FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1267S-050 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1267S-050 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.2 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |