MAX5865ETM+T OverviewPackaged in the manner of 48-WFQFN Exposed Pad.An electronic part designed with 10 Bits is used in this product.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 2.7V ~ 3.3V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 2.7V ~ 3.3V volts.This electrical device is powered by 2.1 W Watts.Electrical devices of this type are Low Power AFE.Device packages from 48-TQFN (7x7) are used as the supplier.
MAX5865ETM+T FeaturesMAX5865ETM+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX5865ETM+T AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5865 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Type | Low Power AFE |
| Power (Watts) | 2.1 W |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | General Purpose |
| Max Power Dissipation | 2.1W |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX5865 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |