VSP2566PTRG4 Overview48-LQFP is the way it is packaged.16 Bits were used to design this electronic part.The Tape & Reel (TR) package contains it.In 48 terminations, the transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.The supply/analog voltage of this electrical device is 2.7V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) into regulated direct voltage (DC voltage) to drive a load with regulated DC power.Electrical device 2.7V~3.6V has a 2.7V~3.6V supply voltage/digital voltage.It is possible to identify its related parts based on its base part number.With 48 pins, it is designed.This device operates at the minimal operating temperature of -25°C in order to ensure its reliability.To ensure its reliability, it operates at a maximum operating temperature of 85°C.There are 48 pins on it.It is capable of supporting 3.6V's maximum supply voltage.During its operation, it is supplied with a maximum voltage of 2.7V.Mounted Surface Mount-ways.High efficiency requires a voltage of 3V.1 converters will convert numbers into words and figures into words.This electrical device has a consumer IC type of CONSUMER CIRCUIT.
VSP2566PTRG4 FeaturesVSP2566PTRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
VSP2566PTRG4 AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 181.692094mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Power Dissipation | 86mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | VSP2566 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | OTHER |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 36 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 36 Msps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |