![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX5922 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PSE) |
| Voltage - Supply | 32V ~ 60V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Power - Max | 15.4 W |
| Current - Supply | 1mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |