General DescriptionThe MAX5971A is a single-port, power-sourcing equipment (PSE) power controller designed for use in IEEE® 802.3af/at-compliant PSE. This device provides powered device (PD) discovery, classification, current limit, and DC and AC load-disconnect detections. The MAX5971A operates automatically without the need for any software programming and features an integrated power MOSFET and sense resistor. The device also supports new Class 5 and 2-event classification for detection and classification of high-power PDs. The MAX5971A provides up to 40W to a single port (Class 5 enabled) and still provides highcapacitance detection for legacy PDs.Features♦ IEEE 802.3af/at Compliant
♦ Up to 40W for Single-Port PSE Applications
♦ Integrated 0.5I Power MOSFET and Sense Resistor
♦ PD Detection and Classification
♦ Programmable Current Limit for Class 5 PDs
♦ High-Capacitance Detection for Legacy Devices
♦ Supports Both DC and AC Load Removal Detections
♦ Current Foldback and Duty Cycle-Controlled Current Limit
♦ LED Indicator for Port Status
♦ Direct Fast-Shutdown Control Capability
♦ Space-Saving, 28-Pin TQFN (5mm x 5mm) PackageApplications Single-Port PSE End-Point Applications
Single-Port PSE Power Injectors (Midspan Applications)
Switches/Routers
Industrial Automation Equipment
Wireless LAN Access Point/WiMAX™ Base Station
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MAX5974E |
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-TQFN (3x3) |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 1 Output |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | 16V |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 7 V ~ 26 V |
| Duty-Cycle | 80% |
| Frequency-Switching | 100kHz ~ 600kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature, Short Circuit |
| Control-Features | EN, Frequency Control, Soft Start, Sync |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Operating temperature range | - 40 C |
| Operating-Supply-Voltage | 16 V to 26 V |
| Operating-Supply-Current | 1.8 mA |
| Output-Current | 1 A |
| Switching-Frequency | 100 kHz to 600 kHz |
| Fall-Time | 14 ns |
| Rise-Time | 27 ns |
| Part-#-Aliases | MAX5974E |
| Package-Case | TQFN-EP-16 |
| Duty-Cycle-Max | 82 % |