![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-TQFN (4x4) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 day ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX5991 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 6.49 W |
| Voltage - Supply | 8.7V ~ 60V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 4.8 mA |
| Power - Max | 6.49 W |
| Current - Supply | 4.8mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | Yes |