| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 57V Max |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC4257 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 12.95W |
| Current - Supply | 3mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | No |
| Length | 4.9025mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Surface Mount Land Size | - |
| Package | Bulk |
| Mfr | EPCOS - TDK Electronics |
| Product Status | Obsolete |
| Height - Seated (Max) | 1.654 (42.00mm) |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Unit Weight | 0.006173 oz |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 100 |
| On Resistance - Max | 2 Ohms |
| Current Limit | 350 mA |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Base Product Number | LTC4257 |
| Package Description | SOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | S8 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LTC4257CS8#PBF |
| Package Code | SOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Samacsys Description | Linear Technology LTC4257CS8#PBF, Step Down PoE Interface Controller, Adjustable, 100.3 to -100.3 V 8-Pin, SOIC |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 4 |
| Part Package Code | SOIC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Series | B41859 |
| Size / Dimension | 0.492 Dia (12.50mm) |
| Tolerance | ±20% |
| Type | Powered Device - PD |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Automotive |
| Voltage - Rated | 63 V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Capacitance | 680 µF |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 57V (Max) |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Depth | 3.99 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 99.7 V |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | - 57 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lead Spacing | 0.197 (5.00mm) |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Max Supply Voltage | -57 V |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Polarization | Polar |
| Impedance | 21 mOhms |
| Output Current | 100 mA |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.8 A @ 100 kHz |
| Power - Max | 12.95 W |
| Seated Height-Max | 1.752 mm |
| Nominal Input Voltage | -57 V |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Telecom IC Type | SUPPORT CIRCUIT |
| Standard | 802.3af |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Width | 3.99 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |
| Ratings | - |