![]()
Add to cart |
| Mounting Type | Back Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 5 |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Part Number | UX09378 |
| Approvals | CSA, UL |
| Manufacturer | Turck |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX5995 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Subcategory | Switch ICs |
| Voltage - Supply | 60V |
| Current Rating | 5 A |
| Frequency | - |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 250 uA |
| Output Current | - |
| Power - Max | 91 W |
| Current - Supply | 250µA |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Input Voltage | - |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 0.8 m |