MAX6909EO30+T OverviewThere is a package 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) that contains real time clocks.Tape & Reel (TR) is the way in which time clock is packaged.As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 2.7V~3.3V.This electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar/Supervisor category.The way this real time clock (RTC) is mounted on the system board is Surface Mount.With 20 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.This RTC real time clock is powered by 3V volts.The board is equipped with a total of 20 pins.In the family MAX6909, RTCs are a member.For storing the programs and data, the RTC times have an embedded memory of 31B for storing data and programs.Ideally, the operating temperature should be higher than -40°C.Ideally, the operating temperature should be lower than 85°C.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.3V.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.
MAX6909EO30+T Features20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
20 terminations
20 pin count
MAX6909EO30+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX6909EO30+T Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar/Supervisor |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX6909 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 31B |
| Adjustable Threshold | YES |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.73mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |