MAX9209EUM+TD OverviewThere is a Bulk case with it.There is a 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case in which it is packaged.A Panel Mount, Through Hole, Right Angle-mounting system is recommended.-55°C ~ 125°C operating temperatures are varied by the device.Input voltage for the chip is 3V ~ 3.6V volts.The user enters input on the LVCMOS, LVTTL form.ICs with LVDS output types are recognized.21 inputs are available for operation.Serializer/Deserializer can maintain 3 outputs.83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) series electrical components include this component.
MAX9209EUM+TD FeaturesAvailable in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -55°C ~ 125°C
MAX9209EUM+TD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9209EUM+TD serializers and deserializers applications.
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Shell Material, Finish | Aluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9209 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | 83513-Style Micro D Metal Shell (MDM) |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 31 |
| Color | -- |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Type | Signal |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Ingress Protection | -- |
| Current Rating | 3A |
| Contact Finish | Gold |
| Function | Serializer |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Type | LVDS |
| Wire Gauge | -- |
| Flange Feature | Mating Side, Female Screwlock (2-56) |
| Connector Style | D-Type, Micro-D |
| Input Type | LVCMOS, LVTTL |
| Data Rate | 1.785Gbps |
| Contact Form | -- |
| Shell Size, Connector Layout | 0.050 Pitch x 0.100 Row to Row |
| Number of Inputs | 21 |
| Backset Spacing | -- |
| Features | Shielded |
| Voltage Rating | -- |
| Contact Finish Thickness | -- |
| Material Flammability Rating | -- |