SN65LVDS93DGG OverviewSerializer/Deserializer is delivered in a Tube case.Serializer/Deserializer is packaged in 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case.Surface Mount is the recommended mounting type.The device varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature.The chip has a 3V~3.6V volts supply output.There are LVTTL form for the user to enter input.The output type of interface ic is recognized as LVDS.There are 28 inputs to operate.Based on the 65LVDS93 family, you can search for related parts.The interface IC type of the part can be classified as LINE DRIVER.Serializer/Deserializer has 56 terminations in total.The chip has 56 pins that are available.The supply voltage it can handle is 3.3V.The operating supply voltage for the chip is specified as 3.3V volts.Serializer/Deserializer has a maximum supply current of 120mA.There are 4 receivers in it.
SN65LVDS93DGG FeaturesAvailable in 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Number of Receivers: 4
SN65LVDS93DGG ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN65LVDS93DGG serializers and deserializers applications.
General-purpose displays
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | 65LVDS93 |
| Function | Serializer |
| Output Type | LVDS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Power Dissipation | 1.377W |
| Supply Current-Max | 120mA |
| Input Type | LVTTL |
| Data Rate | 1.904Gbps |
| Number of Inputs | 28 |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Transmit Delay-Max | 13.38 ns |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Number of Receivers | 4 |
| High Level Input Current-Max | 0.00002A |
| Height | 1.2mm |
| Length | 14mm |
| Width | 6.1mm |
| Thickness | 1.15mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |