MAX9242EUM/V+T OverviewSerializer/Deserializer is delivered in a Tape & Reel (TR) case.Serializer/Deserializer is packaged in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) case.Surface Mount is the recommended mounting type.The device varies the range of -40°C~85°C TA operating temperature.The chip has a 3V~3.6V volts supply output.There are LVDS form for the user to enter input.The output type of interface ic is recognized as LVCMOS, LVTTL.There are 3 inputs to operate.The device can maintain 21 outputs on it.Based on the MAX9242 family, you can search for related parts.The interface IC type of the part can be classified as LINE RECEIVER.The chip has 48 pins that are available.The operating supply voltage for the chip is specified as 3.6V volts.The Automotive, AEC-Q100 series include this electrical component.
MAX9242EUM/V+T FeaturesAvailable in 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~85°C TA
Interface IC Type : LINE RECEIVER
MAX9242EUM/V+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9242EUM/V+T serializers and deserializers applications.
General-purpose displays
Calculators and meters
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 420.990418mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9242 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 21 |
| Output Type | LVCMOS, LVTTL |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Input Type | LVDS |
| Data Rate | 306Mbps |
| Number of Inputs | 3 |
| Interface IC Type | LINE RECEIVER |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |