MAX9260GCB+ OverviewThe case is delivered in a Tray shape.64-TQFP Exposed Pad cases are used for packaging.Mounting type Surface Mount is recommended.Variations in the operating temperature range of -40°C~105°C TA are made by the device.1.7V~3.6V volts is the output voltage of the chip.The user can enter input using CML forms.Interface ics are recognized as having CMOS, LVCMOS output type.1 inputs must be operated.30 outputs can be maintained on the device.Parts related to the MAX9260 family can be found by searching.Serializer/Deserializer is possible to classify the part as LINE DRIVER in terms of Serializer/Deserializers interface IC type.There are 64 terminations in total.Chips have 64 pins that can be used.Serializer/Deserializer can handle voltages up to 1.8V.Surface Mount can be used to mount the device.Serializer/Deserializer is specified that the chip should be operated at a voltage of 3.3V volts.Interface is powered by 10μA supply current.
MAX9260GCB+ FeaturesAvailable in 64-TQFP Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
Interface IC Type : LINE DRIVER
Operate supply voltage at 10μA
MAX9260GCB+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9260GCB+ serializers and deserializers applications.
Wal4 and table clocks
Industrial control panels
Portable lab instruments
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Weight | 360.605934mg |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 2.508W |
| Voltage - Supply | 1.7V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9260 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 30 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | CMOS, LVCMOS |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 10μA |
| Input Type | CML |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Number of Inputs | 1 |
| Differential Output | YES |
| Input Characteristics | STANDARD |
| Interface IC Type | LINE DRIVER |
| Driver Number of Bits | 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |