MAX96755GTN/V+ OverviewCase 0805 (2012 Metric) is used.It's best to mount Surface Mount, MLCC.This device will vary its temperature range based on -55°C ~ 125°C's temperature range.This electrical component is included in the VJ HIFREQ series of products.
MAX96755GTN/V+ FeaturesAvailable in 0805 (2012 Metric) Package / Case
Operating Temperature at the range of -55°C ~ 125°C
MAX96755GTN/V+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX96755GTN/V+ serializers and deserializers applications.
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
Bargraph Dlsplays
Numerlc and Non-Numerlc Panel Dlsplays
High and Low Temperature Envlronment s where LCD
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | VJ0805 |
| Mfr | Vishay Vitramon |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Series | VJ HIFREQ |
| Size / Dimension | 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) |
| Tolerance | ±2% |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Voltage - Rated | 25V |
| Capacitance | 10 pF |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
| Features | High Q, Low Loss |
| Thickness (Max) | 0.057 (1.45mm) |
| Ratings | - |