MAX9260GCB/V+GG4 OverviewDelivered in a Tray case.64-TQFP Exposed Pad case packaging.There is a mounting type recommended by the manufacturer called Surface Mount.Temperature range varies with -40°C~105°C TA operating temperature range.This chip has an output that is connected to 1.7V~3.6V volts of power.For input, there is a CML form.An interface IC is recognized as having CMOS, LVCMOS output type as its output type.1 inputs are needed to operate the machine.Devices with 30 outputs can maintain them.There are parts that are related to the MAX9260 family that can be searched for.This chip has 64 pins.A 3.6V-volt supply voltage is specified for this chip.There is an electrical component included in the Automotive, AEC-Q100 series.In order to operate this part correctly, the minimum operating temperature cannot be -40°C.Operating temperatures must be below 105°C.
MAX9260GCB/V+GG4 FeaturesAvailable in 64-TQFP Exposed Pad Package / Case
Operating Temperature at the range of -40°C~105°C TA
MAX9260GCB/V+GG4 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9260GCB/V+GG4 serializers and deserializers applications.
Panel meters
Auto dashboard displays
Appliance control panels
Industrial Control Indicator
Relay Driver
Digital Clock, Thermometer, Counter, Voltmeter
Instrumentation Readouts
Instrumentation
Test Equipment
Hand Held Instruments
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Supplier Device Package | 64-TQFP-EP (10x10) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.7V~3.6V |
| Base Part Number | MAX9260 |
| Function | Deserializer |
| Number of Outputs | 30 |
| Output Type | CMOS, LVCMOS |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Input Type | CML |
| Data Rate | 2.5Gbps |
| Number of Inputs | 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX9260 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |