MAX9526AEI/V+T OverviewEmbedded in the 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package is the encoder.As you can see, this motor encoder is mounted in the way of Surface Mount.In this case, the type can be classified as Video Decoder.In this case, it is suitable for the encoder that is connected in Automotive Systems, Players, TV direction.There is a digital power applied to the optical encoder's 1.8V digital connector in switching power supplies.A voltage can be applied to the analog supply by the 1.8V input.It is recommended that you pack the encoder magnetic in a 28-QSOP case.A Automotive, AEC-Q100 series electrical quadrature encode, it is included in the Automotive, AEC-Q100 series.
MAX9526AEI/V+T FeaturesIn 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
MAX9526AEI/V+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9526AEI/V+T Encoders, Decoders, Converters applications.
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-QSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX9526 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Type | Video Decoder |
| Applications | Automotive Systems, Players, TV |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 1.009W |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9526 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Nominal Supply Current | 42mA |
| Bandwidth | 180 Hz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |