MC145028DWR2 OverviewPackage 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains the embedded encoder.In order to keep the encoder safe, it is recommended that you pack it in a Tape & Reel (TR) case.Surface Mount-axis is mounted on this motor encoder.As a type, it falls under the Encoder, Decoder category.The encoder connected in Remote Control is suitable for this connector.MC145028 family is used to construct the motor encoder.Power supplies with switching capability use the 4.5V~18V digital power of the optical encoder.4.5V~18V can apply analog supply voltage.A 16-SOG case should be used to pack the encoder magnetic.There is an electrical quadrature encode included in the 4000 series.
MC145028DWR2 FeaturesIn 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: MC145028
MC145028DWR2 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
MC145028DWR2 Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 4000 |
| Published | 1998 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Encoder, Decoder |
| Applications | Remote Control |
| Base Part Number | MC145028 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~18V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~18V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS | Non-Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |