MAX9588AUA+ OverviewThe 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package contains class d amp, in order to reduce space consumption.It is a very good choice for Reconstruction Filter due to its high performance.Based on Panel Mount, audio power amplifier is mounted on the PCB.Due to the use of 3 circuits, audio ic has a greater degree of flexibility.An electric current of 4.25 mA is provided to digital sound amp.The FPGA is a member of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series.
MAX9588AUA+ FeaturesMAX9588AUA+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9588AUA+ Video Amps and Modules applications.
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
| Mounting Type | Panel Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Mounting Feature | Flange |
| Contact Shape | Circular |
| Shell Material | Stainless Steel |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Insert Material | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | D38999/20KE |
| Mfr | Amphenol Aerospace Operations |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Type | For Male Pins |
| Number of Positions | 23 |
| Applications | Reconstruction Filter |
| Fastening Type | Threaded |
| Contact Type | Crimp |
| Orientation | A |
| Shielding | Shielded |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Shell Finish | Passivated |
| Shell Size - Insert | 17-99 |
| Housing Color | Silver |
| Output Type | - |
| Note | Contacts Not Included |
| Contact Size | 16 (2), 20 (21) |
| Number of Circuits | 3 |
| Shell Size, MIL | E |
| Current - Supply | 4.25 mA |
| Slew Rate | - |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 3.6V |
| Includes | - |
| Current - Output / Channel | 140 mA |
| Features | Firewall Usage |
| Material Flammability Rating | - |