MAX4389EUT+T OverviewTape & Reel (TR) is how class d amplifier's packaged.This is accessible in the SOT-23-6 package to save space.It is an excellent choice for Voltage Feedback due to audio amplifiers high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.In order to audio amp, use the base part number MAX4389.The pin count is 6.There are 6 terminations in digital amplifier.A supply current of 6mA is required to operate audio amplifier.6 pins are used to construct amplifier ic.A temperature of less than 85°C should be used for operation.The operating temperature should be at least -40°C.Currently, there are 1 channels available.The mounting method is Surface Mount.Audio amplifiers with OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier types are supported.A 55mA output current is used in this scenario.A voltage of 60dB is gained by the audio amplifier ic.
MAX4389EUT+T Features6 pins
1 channels
MAX4389EUT+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4389EUT+T Video Amps and Modules applications.
Microphone Preamplifiers
Analog and Digital Mixing Consoles
Broadcast Studio Equipment
Audio Test And Measurement
High-End A/V Receivers
Automotive
Car Audio
Premium Audio
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Voltage Feedback |
| Max Power Dissipation | 696mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4389 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 6mA |
| Nominal Supply Current | 3.2mA |
| Output Current | 55mA |
| Slew Rate | 500V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~11V ±2.25V~5.5V |
| Output Current per Channel | 95mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 18mV |
| Bandwidth | 85MHz |
| Voltage Gain | 60dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65dB |
| Input Bias Current | 15μA |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |