MAX9671CTH+ OverviewIt is employed in the way of {0} package.
MAX9671CTH+ FeaturesMAX9671CTH+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9671CTH+ Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-WFQFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Supplier Device Package | 44-TQFN (7x7) |
| Manufacturer | Glenair |
| Brand | Glenair |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX9671 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Audio, Video |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Number of Channels | 2 |
| Supply Type | Single |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| -3db Bandwidth | 230MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3.3V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Buffers, I²C, RGB, SCART |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| Radiation Hardening | No |