MAX4578CWP OverviewThis part allows finding {0}.
MAX4578CWP FeaturesMAX4578CWP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4578CWP Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4578 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Turn-On Delay Time | 1.1 µs |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 350 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Audio |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Throw Configuration | DPST |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 450 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 350Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 36V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 20V |
| Features | Break-Before-Make |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |