MAX9853ETM+T OverviewA 48-WFQFN Exposed Pad package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tape & Reel (TR). This electronic component is of the type Stereo Audio, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~85°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 2 / 2 ADCs / DACs. 2.6V~3.3V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 1.7V~3.3V supply voltage is applied to the digital circuit. The transmission line is terminated with 48 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 48-pins. It has a configuration of 48 pins. Its base part number MAX9853 can be used to find more related items. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. The conversion of digital signals into analog signals is done using D/A converters, and there are 2 D/A converters available. 18 bits are used to store information. It is not affected by external factors when it consumes "0" current.
MAX9853ETM+T FeaturesEmbedded in the 48-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 2 ADCs / DACs
MAX9853ETM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX9853ETM+T CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Stereo Audio |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX9853 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Number of Bits | 18 |
| Quiescent Current | 7.2mA |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 2.6V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~3.3V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 18 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 2 |
| Filter | NO |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 82 / 87.5 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 81.5 / 88 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |