MAX9860ETG+TG3U OverviewIn order to save space, it is packaged in the 24-WFQFN Exposed Pad package. Due to the fact that this part is of the type Audio, it is capable of delivering high-efficiency performance in a wide range of applications. As a mounting type, it uses Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C ~ 85°C, it is able to operate normally. It features 2 / 1 ADCs / DACs. In the analog circuit, the supply voltage is 1.7V ~ 1.9V. Supply voltage is set to 1.7V ~ 1.9V for the digital circuit. It belongs to the - series and is well suited for a wide array of applications.
MAX9860ETG+TG3U FeaturesEmbedded in the 24-WFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C ~ 85°C
2 / 1 ADCs / DACs
MAX9860ETG+TG3U ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9860ETG+TG3U CODECs Interface ICs applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX986 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Audio |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V ~ 1.9V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V ~ 1.9V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 81 / 90 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |