MAX9926UAEE+T OverviewFor the purpose of saving space, the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package is used.The Sensor Interface type provides superior performance as it is a type of Sensor Interface.As a mounting technique, Surface Mount is utilized.A temperature of -40°C ~ 125°C should be maintained during operation to avoid unnecessary cooling.As an input type, it uses Differential.Logic is used as the output type.By maintaining an operating supply current of 4.7 mA it is possible to achieve improved efficiency.With a supply current of 10 mA, it is permitted to be used.Designed according to innovative techniques, this electronic device belongs to the subcategory of Interface ICs.The 2 Channel channel is designed to transmit data.The device is designed for use in applications with a supply voltage of 5 V.The supplier device package for this device is 16-QSOP.A member of the - series, it provides a designer with an extremely efficient and reliable device suitable for a wide range of applications.
MAX9926UAEE+T Featuresoperate temperature at the range of 4.7 mA
MAX9926UAEE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX9926UAEE+T applications of sensor and detector interfaces.
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Body Material | Ceramic |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX9926 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Pd - Power Dissipation | 771.5 mW |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| Interface Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Sensor Interface |
| Subcategory | Interface ICs |
| Current Rating | 40 A |
| Output Type | Logic |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Operating Supply Current | 4.7 mA |
| Input Type | Differential |
| Current - Supply | 10 mA |
| Product Type | Sensor Interface |
| Features | Differential Input, Adaptive Peak Threshold |
| Voltage Rating | 690 V |
| Diameter | 22 mm |