MAXQ3183-RAN+ OverviewIn the way of 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), it is packaged.Tube contains it.An impedance-matching device terminates a transmission line with a 28 termination.An electrical device like this provides regulated DC power for driving a load by converting alternatives voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage).In accordance with the base part number, its related parts can be identified.Supply voltage should remain at 3.3V.There are 28 pins on it.The minimum operating temperature is -40°C to ensure reliability.A maximum operating temperature of 85°C ensures its reliability.28 pins are included.3.6V's maximal supply voltage is supported by this device.In Surface Mount's direction, it is mounted.Powered by 8.5mA supply current, this DC switching regulator switches DC signals.There is a type General Purpose electrical device here.In order for the device to function normally, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.There is a nominal supply current of 8.5mA.It is possible for microcontrollers to read and process analog signals such as voltage using 1 A/D converters.
MAXQ3183-RAN+ FeaturesMAXQ3183-RAN+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAXQ3183-RAN+ AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | General Purpose |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 140mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Base Part Number | MAXQ3183 |
| Pin Count | 28 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Operating Supply Current | 8.5mA |
| Nominal Supply Current | 8.5mA |
| Voltage - Supply, Analog | 3.6V |
| Max Frequency | 8MHz |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of UART Channels | 0 |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAXQ3183 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Power (Watts) | 140 mW |
| Number of Bits | - |
| Voltage - Supply, Digital | 3.6V |