RAA730501DFP Overview48 pins are included.
RAA730501DFP FeaturesRAA730501DFP ApplicationsThere are a lot of Renesas
RAA730501DFP AFE applications.
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
| Mounting Type | Surface Mount |
| Dimensions | 7 x 7 x 1.4mm |
| Package Type | LQFP |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Pin Count | 48 |
| Width | 7mm |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |