MC100E111FNR2 OverviewIt's a electronic part of the 28-LCC (J-Lead) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 800MHz. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution) is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.2V~5.7VV. It is placed in the way of Surface Mount. Its output is ECL, PECL. For operation, 28 pins are used. It is a member of the MC100E111 family. To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius. Stable operation is enabled by the maximum operating temperature of 85°C. It is set to output 18 by default. This electrical component belongs to the 100E series. It can handle a maximum supply voltage of 5.7VV. It can work with a source voltage of 4.2V as low as possible.
MC100E111FNR2 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100E111FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100E111FNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100E |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Base Part Number | MC100E111 |
| Output | ECL, PECL |
| Number of Outputs | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.7V |
| Min Supply Voltage | 4.2V |
| Propagation Delay | 680 ps |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |