MC100E310FNR2 OverviewIt's a electronic part of the 28-LCC (J-Lead) package. It's packaged in the form of a Tape & Reel (TR). The maximum value for normal operation is 900MHz. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 5V. It's set up in the way of Surface Mount. Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is the classification for this electrical component. To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C. It should be able to work with a power source of 4.2V~5.7VV. It is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 28 on it. Its output is ECL, PECL. For operation, 28 pins are used. It is a member of the MC100E310 family. The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5.7V. For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 4.2V. It is powered by a -4.5V volt supply. This electrical component belongs to the 100E series. When utilizing this gadget, NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -4.2V TO -5.7V can also be obtained.
MC100E310FNR2 Features28 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100E310FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100E310FNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100E |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Additional Feature | NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -4.2V TO -5.7V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MC100E310 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Power Supplies | -4.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 900MHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.85 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.8 ns |
| fmax-Min | 700 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |