NB3U1548CDR2G OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). This package is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). For normal operation, 160MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 1.4V~3.465V volts. It has been positioned in the way of Surface Mount. During operation, 8 pins are used.
NB3U1548CDR2G FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
NB3U1548CDR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB3U1548CDR2G Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 1.4V~3.465V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 160MHz |
| Input | LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 53 % |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |