MC100EL15DG Overview16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. A total of 16 terminations have been found in it. The supply voltage of 5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 4.2V~5.7V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 16. Buffer IC is ECL, PECL that is output. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 16 pins. The structure belongs to the MC100EL15 family of structures. This value is set to 5.7V for the maximum available supply voltage (Vsup). By default, the output of the circuit clock is set to 4. In this case, the electronic part belongs to the 100EL series. As long as the frequency is 1.25GHz, excellent accuracy can be achieved. An input voltage of 4.12V is its maximum.
MC100EL15DG Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 1.25GHz frequency
MC100EL15DG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100EL15DG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EL |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 1.25GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100EL15 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| Propagation Delay | 750 ps |
| Max Input Voltage | 4.12V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 9.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |