MC100EP196FA OverviewIt features -40 to 85 °C operating temperature. It operates with the supply voltage of 1 V for specific applications.
MC100EP196FA FeaturesWith 1 V I/O
MC100EP196FA ApplicationsThere are a lot of ON SEMICONDUCTOR
MC100EP196FA Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Factory Lead Time | [object Object] |
| Supplier Package | LQFP |
| Category | Active Programmable Delay Line |
| Number of Independent Delay Inputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1 V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Series | 100EP |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC=0 WITH VEE=-3.0 V TO -3.6 V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Logic IC Type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 1023 |
| Programmable Delay Line | YES |
| Total Delay-Nom (td) | 12.2 ns |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |