MC100EPT622FAR2 OverviewLevel translators is embedded in the 32-LQFP package.Level translators is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The output it is configured with uses Non-Inverted.The translator type of this electrical device is Mixed Signal.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is -40°C~85°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.There are 32 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.Level translators is powered from a supply voltage of 3.3V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 32 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 100EPT series.This electronic part is designed with 1 Bits.The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation.
MC100EPT622FAR2 Features32-LQFP package
1 circuits
32 pin count
100EPT series
MC100EPT622FAR2 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100EPT622FAR2 voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 100EPT |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 10 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-XQFP-G32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Type | Non-Inverted |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Bits | 1 |
| Output Polarity | TRUE |
| Interface IC Type | LVTTL/LVCMOS TO LVECL TRANSLATOR |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | LVPECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | LVCMOS, LVTTL |
| Channels per Circuit | 10 |
| Output Latch or Register | NONE |
| Delay-Max | 0.875 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |