MC10H352FNR2 OverviewEmbedded in the 20-LCC (J-Lead) package, it is available for you to use.Tape & Reel (TR) is the way in which it is packaged.Differential is used for the output it is configured with.There is a translator type of Mixed Signal for this electrical device.Surface Mount is the method used for mounting this electronic part.Level translators has the Channel type Unidirectional.The temperature used for operation is 0°C~75°C TA.Flexible 1 circuits enable it to achieve high performance.When it comes to terminating a transmission line, there are 20 terminations.Parts related to a base part number 10H352 are designated by the same number.This device is powered by a supply voltage of 5V which is applied to it.20 pins are present on this board.There are a number of devices in the series 10H that belong to it.In addition, it is designed with a pin number of 20.There are 1 bits in this electronic part, which means it is designed in such a way.There is a maximum voltage of 5.25V supported.In order for the machine to operate, the supply voltage must be 4.75V.There are a total of 4 channels.There is a 5V power supply used in the operation of the machine.
MC10H352FNR2 Features20-LCC (J-Lead) package
1 circuits
20 pin count
10H series
20 pins
5V power supplies
MC10H352FNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10H352FNR2 voltage translators & level shifters applications.
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
Telematics
Handset
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~75°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10H |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 10H352 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 2 ns |
| Turn On Delay Time | 2 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | PECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | CMOS |
| Output Latch or Register | NONE |
| Length | 8.965mm |
| Width | 8.965mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |