MC100H604FNG OverviewLevel translators is embedded in the 28-LCC (J-Lead) package.Level translators is packaged in the way of Tube.The output it is configured with uses Differential.The translator type of this electrical device is Mixed Signal.This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The Channel type of this electrical device is Unidirectional.The operating temperature is 0°C~85°C TA.1 circuits are used to achieve its superior flexibility.There are 28 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.According to the base part number 100H604, its related parts can be founded.Level translators is powered from a supply voltage of 5V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 28 pin count.Level translators is a type of FPGA belonging to the 100H series.Level translators is designed wLevel translatorsh 28 pins.This electronic part is designed with 1 Bits.Level translators supports the maximal supply voltage of -5.5V.Level translators operates wLevel translatorsh the minimal supply voltage of 4.5V.The number of channels is growing strong/weak: 6.Level translators operates from a 5-5.2V power supplies.
MC100H604FNG Features28-LCC (J-Lead) package
1 circuits
28 pin count
100H series
28 pins
5-5.2V power supplies
MC100H604FNG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100H604FNG voltage translators & level shifters applications.
Enterprise and communications
Industrial
Personal Electronics
Enterprise
Telecom
GPIO
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 100H |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | 100H604 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Differential |
| Power Supplies | 5-5.2V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | -5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Number of Bits | 1 |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Turn On Delay Time | 4 ns |
| Logic Function | Translator |
| Output Characteristics | OPEN-EMITTER |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Channel Type | Unidirectional |
| Output Signal | ECL |
| Translator Type | Mixed Signal |
| Input Signal | TTL |
| Output Latch or Register | REGISTER |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |