SN74LVCH16T245DL OverviewA package called 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) contains it.A package of Tube has been used.In this configuration, the output is set to Tri-State, Non-Inverted.Translator type Voltage Level is associated with this electrical device.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.Electrical device with type Bidirectional channel.Level translators operates at -40°C~85°C TA.The superior flexibility of the system is achieved through its use of 2 circuits.As part of the transmission line termination process, there are a total of 48 terminations.Based on this base part number 74LVCH16T245, its related parts can be identified.In order for it to operate, it needs to be powered by a voltage of 1.8V.Level translators has 48 pins.There are a number of devices in the 74LVCH series.Level translators has 48 pins.The design of this electronic part is based on 8 bits.Voltages above 5.5V are supported.This device requires a minimum voltage of 1.65V.A VCCA supply rail is configured as 1.65V~5.5V.A VCCB supply rail is configured as 1.65V~5.5V.With the Surface Mount method, it is mounted.There is a logic IC BUS TRANSCEIVER used in the system.The 2 terminations involve matching the characteristic impedance of a transmission line to the device that ends the line.In terms of electronic devices, this one is in the LVC/LCX/Z family.The quiescent current consumed by it is 20μA because it is unaffected by external factors.As a result of its 32mA output current, it allows for maximum design flexibility.A total of 16 outputs are configured.
SN74LVCH16T245DL Features48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
2 circuits
48 pin count
74LVCH series
48 pins
16 outputs
SN74LVCH16T245DL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
SN74LVCH16T245DL voltage translators & level shifters applications.
MDIO
PMBus
SMBus
SDIO
UART
I2C
Automotive
Personal computing
Automotive infotainment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | 74LVCH |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | 74LVCH16T245 |
| Pin Count | 48 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Load Capacitance | 15pF |
| Number of Ports | 2 |
| Output Current | 32mA |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 4.2 ns |
| Quiescent Current | 20μA |
| Turn On Delay Time | 32.2 ns |
| Family | LVC/LCX/Z |
| Logic Function | Transceiver, Translator |
| Data Rate | 500 Mbps |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Logic IC Type | BUS TRANSCEIVER |
| High Level Output Current | -32mA |
| Channel Type | Bidirectional |
| Low Level Output Current | 32mA |
| Control Type | COMMON CONTROL |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 0.03mA |
| Translator Type | Voltage Level |
| Voltage - VCCA | 1.65V~5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.65V~5.5V |
| Channels per Circuit | 8 |
| Height | 2.79mm |
| Length | 15.88mm |
| Width | 7.49mm |
| Thickness | 2.59mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |