MC100LVE210FNG OverviewThe clock divider is packaged in a 28-LCC (J-Lead) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 700MHz. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 3V~3.8VV. The output is ECL, PECL. It is part of the 100LVE series of electrical components.
MC100LVE210FNG FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVE210FNG ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100LVE210FNG Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVE |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Output | ECL, PECL |
| Number of Circuits | 2 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:4, 1:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |