MPC9443AER2 OverviewA 48-LQFP case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 350MHz is the maximum value. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 2.375V~3.465VV power source, it should work. There is LVCMOS output from clock driver. It belongs to the family MPC9443.
MPC9443AER2 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MPC9443AER2 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
MPC9443AER2 Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | MPC9443 |
| Output | LVCMOS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 3:16 |
| Differential - Input:Output | Yes/No |