MC100LVE222FAG OverviewThe clock divider is available in 52-LQFP case. There is a Tray package attached to it. It is normal to operate with a value of 1.5GHz. A total of 52 terminations are present. Supply voltages of 3.3V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 3V~5.25V V source. There is a pin count of 52 on timeing clock. There is an output of ECL. There is 3.8V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V in order for the clock divider to operate normally. Electronic components of the 100LVE series are included in this package.
MC100LVE222FAG Features52 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVE222FAG ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100LVE222FAG Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | 100LVE |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Output | ECL |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Input | LVECL, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |