PI6C49CB02Q2WEX OverviewAs far as the case type is concerned, the cut smart buffer is available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width). There is a case available for the circuit clock in Tape & Reel (TR). In normal operation, the maximum value is set to 250MHz. As a result, it will be mounted by Surface Mount in this case. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). It is recommended to set the temperature to -40°C~105°C TA in order to achieve reliable performance. It should be capable of operating with a power supply of 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V volts. The output is set to LVCMOS, LVTTL. It is a part of the Automotive, AEC-Q100 series of electrical parts.
PI6C49CB02Q2WEX FeaturesThe operating temperature of -40°C~105°C TA degrees
PI6C49CB02Q2WEX ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI6C49CB02Q2WEX Clock Buffers & Drivers applications.
Synchronous digital system
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V 3.135V~3.465V |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 250MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |