MC100LVEL11DT OverviewThere is a case of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It has 8 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. The pin count is 8. There is a 3.8V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 3V for the supply voltage (Vsup). There are 2 true outputs available. The 100LVEL series refers to this electrical component. This gadget can also be used to obtain NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V. Stable operation is enabled by a maximum operating temperature of 85°C°C. In order to guarantee reliability, the timeing clock operates at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius.
MC100LVEL11DT Features8 terminations
MC100LVEL11DT ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100LVEL11DT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEL |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Propagation Delay (tpd) | 0.405 ns |
| fmax-Min | 1000 MHz |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.02 ns |
| Number of True Outputs | 2 |
| Input Conditioning | DIFFERENTIAL |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |