830584AGILFT OverviewThere is a case option of 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 140MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.6V V must be available. As a result, the output is LVCMOS, LVTTL. This is a member of the family of ICS83058.
830584AGILFT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
830584AGILFT ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
830584AGILFT Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | ICS83058 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 140MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |