MC100LVEL13DWG OverviewThere is a case option of 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 1GHz. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 3.3V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 3V~3.8V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. A pin count of 20 can be found on it. As a result, the output is ECL, PECL. It is operated using the 20 pins. This is a member of the family of MC100LVEL13. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 3.8V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation. There is a default setting of output 12. There is a -3.3V volt supply attached to it. It belongs to the 100LVEL series of electronic parts. As a result of utilizing this gadget, NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V is also available.
MC100LVEL13DWG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100LVEL13DWG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEL13DWG Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEL |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | NECL MODE: 0V VCC WITH VEE = -3V TO -3.8V |
| Voltage - Supply | 3V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEL13 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 12 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Power Supplies | -3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Propagation Delay | 620 ps |
| Turn On Delay Time | 640 ps |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:3 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.075 ns |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |