PI49FCT20803LE OverviewThe clock divider is packaged in a 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The package is in the form of a Tube. As a rule, the maximum value for normal operation is 150MHz. It contains 16 terminations. The supply voltage of 2.5V can be used to achieve high efficiency. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to -40°C~85°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 2.3V~2.7VV. It is located in the way of Surface Mount. The output is CMOS, TTL. It is operated by using 16 pins. This is a member of the 49FCT20803 family. FCT is a family of electronic gadgets. It is recommended to keep the supply voltage (Vsup) above 2.3V to ensure normal operation. By default, output 7 is set. It is part of the 49FCT series of electrical components. A voltage of 2.5V is recommended for maximum efficiency. A quiescent current of 100nA is consumed, and its external influences are unaffected.
PI49FCT20803LE Features16 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
PI49FCT20803LE ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
PI49FCT20803LE Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | 49FCT20803 |
| Output | CMOS, TTL |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Quiescent Current | 100nA |
| Turn On Delay Time | 3.5 ns |
| Frequency (Max) | 150MHz |
| Family | FCT |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 1:7 |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |