MC100LVEP14DTG OverviewIt is available in the case 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) for this cut smart buffer. It is available in the case Tube. There is a maximum value of 2.5GHz for normal operation. There are 20 terminations in it. Using a supply voltage of 2.5V allows for high efficiency. Consequently, it will be mounted by Surface Mount. There is a classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer for this electronic part. The temperature should be set to -40°C~85°C to ensure reliable performance. This circuit clock should be able to operate on a power supply of 2.375V~3.8V volts. It's in the way of Surface Mount. It has a number of pins of 20. There is an output of ECL, PECL. The 20 pins are utilized for operation. There is a family of objects known as the MC100LVEP14. It's set to 3.8V for the maximum supply voltage (Vsup). As a default, it is set to output 5 by default. A component of the 100LVEP series can be found in this electrical part. As long as the frequency of the clock switch is set to 2GHz, excellent accuracy can be achieved. There is a maximum input voltage of 2.42V. In order to configure the output, we use TTL as the output value. It is possible to access 6 channels at this time.
MC100LVEP14DTG Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
at 2GHz frequency
MC100LVEP14DTG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC100LVEP14DTG Clock Buffers & Drivers applications.
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
Medical imaging
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100LVEP |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Current Rating | 96A |
| Frequency | 2GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MC100LVEP14 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 5 |
| Output Type | TTL |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.8V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 60mA |
| Propagation Delay | 140 ns |
| Frequency (Max) | 2.5GHz |
| Logic Function | Buffer |
| Max Input Voltage | 2.42V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Breakdown Voltage | 11V |
| Input | ECL, HSTL, LVDS, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Input Current | 150μA |
| Height | 1.05mm |
| Length | 6.6mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |