MC100EL14DW Overview20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 1GHz. A total of 20 terminations have been found in it. The supply voltage of 5V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer. If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to -40°C~85°C. In general, it should be able to work with a power source of 4.2V~5.7V volts. On this board, there is a pin count of 20. Buffer IC is ECL, PECL that is output. This value is set to 5.7V for the maximum available supply voltage (Vsup). A voltage higher than 4.2V is necessary for normal operation of the system. In this case, the electronic part belongs to the 100EL series. With the help of this gadget, it is also possible to obtain NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V.
MC100EL14DW Features20 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC100EL14DW ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MC100EL14DW Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 100EL |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -4.2V TO -5.7V |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | ECL, PECL |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 2:5 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.83 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2006 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn80Pb20) |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | MC100EL14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | -4.2/-5.5V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.88 ns |
| Lead Free | Contains Lead |