MC10E111SFNR2 OverviewThere is a case option of 28-LCC (J-Lead) available for this clock divider. There is a Tape & Reel (TR) packaged with it. Normal operation is limited to 800MHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 4.2V~5.7V V must be available. Surface Mount is placed within the way of this object. As a result, the output is ECL, PECL. It is operated using the 28 pins. This is a member of the family of MC10E111. It belongs to the 10E series of electronic parts.
MC10E111SFNR2 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
MC10E111SFNR2 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
MC10E111SFNR2 Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | 10E |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.2V~5.7V |
| Base Part Number | MC10E111 |
| Output | ECL, PECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | ECL, PECL |
| Ratio - Input:Output | 1:9 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |