8T74S208C-01NLGI8 OverviewThe clock divider is available in 32-VFQFN Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 1GHz. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider is categorized as such. Set the temperature to -40°C~85°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~2.625V V source. There is an output of LVDS.
8T74S208C-01NLGI8 FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
8T74S208C-01NLGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8T74S208C-01NLGI8 Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |